5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Gereği Yasal Uyarı;

Bu internet sitesini ziyaret etmek ve kullanmak aşağıda yazılı tüm koşulların kabul edildiği anlamına gelir.

Yıldız (Robotics Contest) Robocon etkinliği Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenmektedir. Yıldız Robocon etkinliğinin ve etkinlik resmî internet sitesi www.yildizrobocon.org'un tüm hakları saklıdır.

İnternet sitesinde yer alan fotoğraf, resim, çizim, kural, duyuru, yarışma sonucu gibi her türlü içeriğin telif hakları www.yildizrobocon.org ve Yıldız Robocon etkinliği düzenleyicisi Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü'ne aittir. www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan tüm yazılı, görsel materyallerin telif hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından korunmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü Yönetim Kurulu'ndan yazılı izin alınmadan www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan hiçbir yazılı, görsel materyalin kaynak gösterilerek dahi tamamı veya bir kısmı kopyalanamaz, başka ortamda paylaşılamaz, yayınlanamaz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü bu kuralların ihlalinden doğacak haklarını yasal yollardan arama hakkını saklı tutar.

Yarışmanın Amacı

Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları özel olarak tasarlanan Yıldız Savaşları Arenası içerisinde rakip robotu işlevsiz hale getirmeye çalışacaklardır. Bunu gerçekleştirip arenadan sağ çıkan robot karşılaşmanın galibi sayılır.

Yarışma Öncesi

Yarışma öncesinde, mutlaka "Yıldız Robocon Genel Kuralları" okunmuş olunmalıdır. Kurallar itibariyle alınması gereken güvenlik tedbirleri yarışmacı sorumluluğu altındadır. Kategori ile ilgili merak edilenler için  eposta adresi üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yarışma Esnasında

Karşılaşmalar boyunca hiçbir rakip, savaş robotlarının kumanda/kontrol mekanizmalarını ortak kullanamazlar. Karşılaşmaların ardından yarışmacı ekiplerin robotlarının yürüyen ve saldırı mekanizmalarında onarmanın haricinde herhangi bir parça değişimi yapmaları (saldırı mekanizması, hareket mekanizması, gövdedeki değişimler gibi) söz konusu olamaz. Elektronik aksamdaki müdahaleler için mutlaka hakemlere bilgi sunulmalıdır.

"Yıldız Robocon Genel Kuralları"nda belirtilmiş olan "Güvenlik Standartları"na uymak ve bir görevlinin nezareti olmak kaydıyla, güvenli bir alanda ekipler robotlarını test edebilirler. Bu durum dikkate alınmadığı takdirde sorumluluk ilgili yarışmacı/yarışmacı ekibe aittir.

Yarışma günlerinde, arena dışında robotlar taşınırken dikkat edilmeli ve acele edilmemelidir. Yarışmacı/yarışmacı ekipleri, ziyaretçilerimizin güvenliğini de tehlikeye atmamalıdır. 
Karşılaşma başlarken yarışmacı kişi, kullanıcı kişi, arena içerisine yerleştirilmiş olan robotunun aktivasyonunu gerçekleştirdikten sonra arenadan çıkar ve ilgili köşedeki kapı hakemler tarafından kilitlenir.

Hakemler Hakkında

Yıldız Savaşları Kategorisi hakemleri karşılaşmayı değerlendirmenin haricinde aşağıda belirtilmiş olan görevleri de yerine getirirler:

 1. Karşılaşmayı başlatma.
 2. Karşılaşmayı durdurma.
 3. Karşılaşmanın bitişini ilan etme.
 4. Karşılaşmanın galibini duyurma.
 5. Zaman aşımını ilan etme.
 6. Kurallara uygunluğu denetleme.

Büyük Patlama Hakkında

Yarışmacılarımızın göstermiş oldukları çabayı bir kez daha gösterebilmeleri amacıyla Yıldız Savaşları Kategorisi'ne özel karşılaşmadır. Final karşılaşması öncesinde isteyen yarışmacıların katılabileceği bir çoklu karşılaşma yapılacaktır. Kategori hakemleri tarafından görüşülmüş ve onayları alınmış yarışmacılarımızın robotlarının, arena içerisindeki diğer robotlara karşı olduğu çoklu bir karşılaşma ile sağ çıkan tek bir robot ödüllendirilecektir. Final karşılaşması öncesi bu karşılaşmanın gerçekleştirilebilmesi için en az 3 (üç) robot Büyük Patlama’ya katılmak istedikleri belirtilmiş olmalıdır.

Yıldız Savaşları Kategorisi'ne ait olan ikili mücadelelerin tüm kural ve koşulları bu karşılaşma içinde geçerlidir. Mücadele süresi yalnızca 5 (beş) dakikadır.

Arena

Yıldız Savaşları Arenası, 4.40m x 5.10m boyutlarında, 2m yüksekliğinde ve yerden 5 cm yüksekliktedir. Solid polikarbon levha ile kaplı olup mdf üzeri sac kaplama zemine sahiptir.

Teknik Raporlar

Yarışmadan en geç bir hafta önce, 16 Mart 2019 Saat 23.59' a kadar robotların hareket ve saldırı mekanizmalarını içeren teknik raporların info@yildizrobocon.org  adresine e-posta atılması gerekmektedir. Raporlarını göndermeyen robotlar Yıldız Savaşları Kategorisi'ne dahil edilmeyecektir.

A) Yarışma Genel Kuralları

 1. Yarışma esnasında Yıldız Savaşları Kategorisi hakemlerine sözlü itiraz yapılmamalıdır. Yarışmanın ardından itirazlar yazılı olarak "Kriz Masası"na yapılmalıdır. 
 2. Tüm robotlar Yıldız Savaşları Arenası zemini ile temas halinde olacak şekilde tekerlek, palet vb. hareket sistemlerine sahip olmalıdırlar.
  1. Robotlar pnömatik ve hidrolik sistemler kullanarak zıplama/atlama gibi özelliklere sahip olabilirler.
  2. Uçabilme özelliğine sahip robotlar Yıldız Savaşları Kategorisi'ne dahil olamazlar.
 3. Tüm robotlar uzaktan kumandalıdır. Kablo ile bağlı kontrol edilen veya otonom çalışan robotlar Yıldız Savaşları Kategorisi'ne dahil olamazlar.
 4. Robotların güç kaynakları(pilleri), bunların bağlantı kabloları ve bunun yanında pnömatik ve hidrolik sistemlerin tankları robotların gövdesine gömülü ve dışarıdan etkilenmeyecek şekilde dizayn edilmelidir. Bu kurala uygun görülmeyen robotlar gerekli önlemler alınmadığı takdirde diskalifiye edileceklerdir.
 5. Karşılaşmalar tek round ve ikili müsabaka olacak şekilde gerçekleşecektir. Her round yalnızca 3 dakikadan oluşmaktadır. Katılımcı sayısına göre yarışmanın tek round ikili müsabaka şeklinden turnuva usulüne göre yapılması hakkını YTÜ ROK elinde tutar.
 6. Karşılaşma başlamadan önce yarışmacı ekipler hakemlerle birlikte robotlarının çalışmasını kontrol edeceklerdir. Teknik bir aksaklık söz konusu olduğunda taraflar 8 dakikalık teknik mola haklarını kullanabilirler. Karşılaşma boyunca teknik mola hakkı verilmeyecektir.

  1. Teknik mola hakkını kullanıp, vaktini dolduran robot, Yıldız Savaşları Arenası'na bırakılır ve herhangi bir müdahale hakkını kaybeder. Müdahale olduğu durumda, ilgili ekip diskalifiye edilir.
  2. Yarışmacılar ilk turda teknik mola hakkına sahip değildir. İkinci tur itibari ile tanınan teknik mola hakkını kullanma durumunda, bir tarafın teknik mola aldığı durumda, eğer diğer taraf teknik mola hakkını kullanmak isterse, bu durumda daha önce teknik mola hakkını kullanmaya başlayan ekip süreleri bittiğinde sürelerini tutan hakem ile birlikte robotlarını piste koyar ve robotlarına herhangi bir müdahale de bulunamaz. Böyle bir durumda, durumun vaziyetini uygun gördükleri takdirde hakemler diğer karşılaşmayı çağırabilir ve söz konusu karşılaşmanın teknik mola haklarını kullanan robotların, 8 dakikalık teknik mola süreleri bittiğinde, ilgili hakemler robotlara müdahaleye izin vermeyeceklerdir. Müdahale olduğu durumda ise, ilgili ekip veya ekipler diskalifiye edilecektir.
 7. Yarışma başladıktan sonra yarışacak tüm robotlar hazır olmalıdırlar. Anons geçildikten sonra beklenen ekibin robotlarıyla yarışma alanına gelmeleri için yalnızca 2 dakikaları vardır. Bu süreyi aşan ve robotlarını Yıldız Savaşları Arenası içerisinde hazır bulundurmayan ekipler hakemler tarafından elenecek ve rakipleri karşılaşmanın galibi sayılacaktır.

  1. İki dakika sonunda, eğer anonsu yapılmış robotun ekibi robotlarını, Yıldız Robocon Yıldız Savaşları Arenası içinde hazır bulundurmadıkları takdirde eleneceklerdir. Bu iki dakikalık süreye arenanın içinde bulunduğu kongre salonunda olmak dahil değildir.
 8. Karşılaşma öncesi robotlar hakemler tarafından belirlenen yarışma kriterlerine uygunlukları açısından kontrol edileceklerdir. Kriterlere uymayan robotlar hakemler tarafından diskalifiye edilecektir.
 9. Karşılaşmanın ilk 30 saniyesi (30. saniye dahil) içinde hareket etmeyen robot Yıldız Savaşları Kategorisi hakemleri tarafından diskalifiye edilecek ve söz konusu robotun rakibi galip sayılacaktır.
 10. Yarışmacı ekipler, en fazla iki kişiyi arenanın yer aldığı sahne üzerinde bulunmak için görevlendirebilirler. Robotu aynı anda sadece bir kişi kontrol edebilir.
 11. Karşılaşma sonucunda herhangi bir robot işlevsiz hale gelmediği takdirde, söz konusu karşılaşma sonucu tur sonunda hakemlerin verdiği karara göre açıklanacaktır.
 12. Karşılaşmanın başlamasının ardından ekipler robotlarına ve piste hiçbir müdahalede bulunamazlar. Herhangi bir müdahaleye çalışılması söz konusu takdirde yarışmacı takım Yıldız Savaşları Kategorisi hakemleri tarafından diskalifiye edilecektir.

  1. Yıldız Robocon Yıldız Savaşları Kategorisi hakemlerinin çalışmasını engelleyecek her türlü sözlü vb müdahale diskalifiye sebebidir. Bu tarz davranışlar sergileyen ekipler diskalifiye edilir.
 13. Tüm katılımcılar bu sayfada belirtilen tüm kurallara ve yayınlanan "Yarışma Genel Kuralları"na uymak zorundadırlar. Aksi yaşanan durumlarda yarışmadan men edilme durumu söz konusudur.

B) Güvenlik

 1. Robotlarda sıvı/yanıcı/patlayıcı yakıt (LPG, CNG, mazot, benzin, içten yanmalı motor gibi) kullanılamaz.
 2. Tüm robotlar kumandaları üzerinden acil durumlarda gücü kesebilmelidirler. Yapılacak olan kontroller dahilinde kumandadan gücü kesemeyen robotlar (fail-safe) kesinlikle yarışamazlar. Buna ek olarak, robotlar kendi üzerlerinde de bir acil durum güç kesme butonu bulundurmak zorundadırlar. Bu şartları sağlamayan robotlar Yıldız Savaşları Kategorisi hakemleri tarafından diskalifiye edilecektir.

  1. Karşılaşma esnasında oluşabilecek acil durumlarda yarışmacı ekipler, hakemlerin komutuyla gücü kesmek zorundadırlar.
 3. Hakemler herhangi bir sebepten dolayı güvenli bulmadıkları robotları hakem genel koordinatörlüğü onayı ile diskalifiye etme hakkına sahiptir. Söz konusu sebep açıklanmak zorundadır.
 4. Robotların power(Aç-Kapa) butonları saldırı mekanizmalarından uzak, güvenli bir şekilde ulaşılabilir olmalıdır. 
 5. Pnömatik veya hidrolik sistem kullanan robotlarda yarışmacı ekipler basınç tanklarını sabitlemek zorundadırlar. 
 6. Yarışmacı ekiplerin saldırı mekanizmaları üzerinde, robotların üzerinde yapılabilecek bir çalışma esnasında oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı gereken güvenlik önlemlerini almış olmaları gerekmektedir. Herhangi bir olumsuzluğun tüm sorumluluğu yarışmacılara aittir.
 7. Yarışmacı ekiplerin, yarışma başlayana kadar yapacakları çalışmalarda yanlarında koruma gözlüğü, eldiven, önlük vb (Bkz: "Yıldız Robocon » Güvenlik") tedbir elemanlarını bulundurmalıdırlar. Fuaye alanında bu konu ile alakalı olarak denetimler yapılacaktır. Bu konuda hassasiyet göstermeyen yarışmacı ekiplerin yaşayacağı herhangi bir kazadan YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü sorumlu değildir. 

C) Ağırlık ve Boyutlar

 1. Yarışmacı ekipler robotlarını Yıldız Savaşları Arenası boyutlarına uygun dizayn etmelidirler.
 2. Robotların toplam ağırlıkları sarf malzemeleri, mekanik ve elektronik kısımlar dahil olmak üzere 35 kg + %1= 35.350 kg hata payı ile sınırlandırılmış olup bu sınırı aşan robotlar kontroller sonucunda Yıldız Savaşları Kategorisi hakemleri tarafından yarışmadan diskalifiye edilecektir.

D) İtici Güç Sistemleri ve Saldırı Mekanizmaları

 1. İtici güç sistemlerinde ve saldırı mekanizmalarında B.1 de belirtiği üzere sıvı/patlayıcı/yanıcı yakıt kullanılması kesinlikle yasaktır. Yarışmacılar robotlarında pnömatik, hidrolik sistemler kullanabilirler.
 2. Lazer, jammer (sinyal bozucu/karıştırıcı), parça fırlatıcı, aşındırıcı ve korozyona sebep olan maddeler (asit vb) kullanmak yasaktır. 
 3. Parlayıcı madde çıkaran (kıvılcım vb) ve ateş çıkaran mekanizmaya sahip robotların ayrıntılı bir şekilde raporlarında kullandıkları maddeleri bildirmek zorundadırlar.
 4. Silah sistemleri Yıldız Robocon Yıldız Savaşları Arenası'na herhangi bir zarar vermeyecek şekilde düşünülmelidir. Bu durumla birlikte B, C ve D maddelerinde belirtilen kurallara uymayan robotlar yarışmaya alınmazlar.

E) Uzaktan Kumanda Sistemleri

 1. Robotlar bluetooth kullanılarak kontrol edilebilirler.
 2. Uzaktan kumanda kullanan ekiplerin kullandıkları kumandaların frekansları 433 MHz' ten yüksek olmak zorundadır. 433 MHz bandında olması durumunda en az 8 bitlik şifreleme zorunludur. Frekanslar yarışma öncesinde Yıldız Savaşları Kategorisi Hakemlerine belirtilmelidir.
 3. 4 GHz frekansa sahip kumanda kullanan yarışmacılar bunu belirtmeli ve söz konusu yarışmacı ekiplerin görüştürülüp gerekli protokol ayarlamalarını yapmalarını gerekmektedir.

 Teknik Rapor Taslağını bu adresten indirebilirsiniz: Rapor Taslağı


Güncel (Geçerli) Revizyon: 2020-01-08-v1

 • Yıldız Robocon'20 için yayımlanmış sürüm.