5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Gereği Yasal Uyarı;

Bu internet sitesini ziyaret etmek ve kullanmak aşağıda yazılı tüm koşulların kabul edildiği anlamına gelir.

Yıldız (Robotics Contest) Robocon etkinliği Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenmektedir. Yıldız Robocon etkinliğinin ve etkinlik resmî internet sitesi www.yildizrobocon.org'un tüm hakları saklıdır.

İnternet sitesinde yer alan fotoğraf, resim, çizim, kural, duyuru, yarışma sonucu gibi her türlü içeriğin telif hakları www.yildizrobocon.org ve Yıldız Robocon etkinliği düzenleyicisi Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü'ne aittir. www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan tüm yazılı, görsel materyallerin telif hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından korunmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü Yönetim Kurulu'ndan yazılı izin alınmadan www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan hiçbir yazılı, görsel materyalin kaynak gösterilerek dahi tamamı veya bir kısmı kopyalanamaz, başka ortamda paylaşılamaz, yayınlanamaz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü bu kuralların ihlalinden doğacak haklarını yasal yollardan arama hakkını saklı tutar.

A) Yarışmanın Amacı

Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları, tarafımızca tasarlanan parkurun çeşitli yerlerine yerleştirilmiş olan mumları en kısada söndürecek bir otonom robot tasarlayıp inşa edeceklerdir.

B) Robot Hakkındaki Kurallar

 1. Robotlar otonom olmalıdır, uzaktan kontrol edilemezler.
 2. Robotların enerji kaynakları yanma tepkimeleri içeren kaynaklar olamaz.
 3. Robotlar parkur içerisindeyken arkalarından herhangi bir parçayı yere bırakamaz.
 4. Robotlar duvarların üstünden zıplayamaz, uçamaz, tırmanamaz, duvarları çizemez, kesemez, yakamaz, işaretleyemez (marker vb. ile), yıkamaz ya da duvarlara zarar veremez.
 5. Robotlar maksimum 30 cm genişlikte ve 30 cm uzunlukta tasarlanmalıdırlar. Yükseklik ve ağırlık için herhangi bir sınırlandırma yoktur. Ayrıca robotların yarışma sırasında değişen genişlik ve uzunlukları 30 cm’den uzun olamaz.
 6. Robotlar alevleri, hava üfleme veya su sistemi ile söndürebilir. Su kullanımı 100 ml ile sınırlandırılmıştır. Bu iki yöntem haricindeki bir başka yöntem kullanan robotlar (köpük püskürtme gibi) yarışmaya dahil edilmez. Ayrıca herhangi bir robot, parkura zarar verebilecek bir donanıma sahipse yarışmadan diskalifiye edilir, yarışma ve ödül alma hakkını kaybeder.

C) Parkur Hakkındaki Kurallar

 1. Parkur, toplamda 168 cm x 294 cm alan kaplamaktadır. Parkurun duvarları 20 cm yüksekliğinde ve 1.25 cm kalınlığındadır. Parkur içerisindeki odaların en dar genişliği 40 cm olacaktır. Bu yüzden robotun hareket edebileceği yolun/alanın genişliği minimum 40 cm olarak düşünülmelidir.
 2. Dışarıdaki duvarlar parkuru dışarıdan tamamen kapatacaktır.
 3. Parkurun duvarlarının yanları beyaz renkte, üstleri beyaz ya da kırmızı renkte, zemin ise siyah renktedir. Parkur tahtadan yapılmış olup, üstü yansımayan boya ile kaplanmıştır.
  UYARI: Parkurun renklerini tam beyaz, tam kırmızı, veya tam siyah olmasını beklemeyiniz. Parkur parçalarının başka parkurlar oluştururken veya çevredeki ışıklardan etkilenip solabilir. Parkurun üstündekilerin sadece bir boya olduğunu unutmayınız. Robotların bıraktığı izler veya parkuru oluşturan malzemelerden kaynaklı renk veya çizik kalıntıları bulunabilir.
 4. Parkur, basit olarak bir labirente benzemektedir.
 5. Duvar genişliğinde olan küçük kafes nokta alanları parkur içerisinde bulunmaktadır. Bu kafes nokta alanlarına bağlanmış en az bir duvar bulunmaktadır. Bu kafes noktalarından kaynaklı köşe noktalarda oluşan bir genişleme (0.25 cm’den daha küçük) söz konusu olabilir.
 6. Başlangıç noktası parkurun herhangi bir noktasında bulunabilir. Başlangıç bölgesi herhangi bir çizgi veya işaretle belirlenmez. Ancak başlangıç bölgesi parkurda bulunan kafes noktaları ile belirlenebilir.
 7. Parkur içerisinde robotların girmesinin beklendiği odalar bulunmaktadır. Oda girişleri 42 cm genişliğinde olacaktır. Bu odaların genişlikleri birbirinden farklı olabilir.
 8. Parkur içerisinde söndürülmesi beklenen, rastgele yerleştirilmiş mumlar bulunmaktadır. Bu mumlar oda içinde olmayabilir. Parkur içerisinde yanmayan mumlar bulunabilir.
 9. Ayrıca parkur ölçüleri, parkur hazırlanırken oluşabilecek ancak parkuru ve yarışmayı etkilemeyecek hatada oluşturulabilir. Bu hatalar duvar genişlikleri için %5, diğer ölçüler için %2’den fazla olmayacaktır.

D) Yarışma Hakkındaki Kurallar

 1. Herhangi bir robota yarışma başlangıcına kadar -yani yarışmada ilk çalıştırma gerçekleşene kadar- parkura erişme izni verilmez.
 2. Yarışma parkuru açıklanmadan önce tüm robotlar hakemler veya görevliler tarafından teslim alınacak, yarışma sırası gelen yarışmacıya hakem gözetiminde yarışmacı tarafından teslim alınmak üzere muhafaza edilecektir. Bu yüzden robotların başlangıç saatinde hazır olmaları beklenmektedir. Gerekli duyuru en geç 10 dakika öncesinden yapılacaktır.
 3. Robot yapan kişi ya da ekiplerin çevre faktörlerini göz önüne almaları gerekmektedir (sıcaklık, nem, aydınlatma gibi). Robotlar için uygun bir ortam oluşturulacaktır. Bu konuda yapılan itirazlar kabul edilmeyecektir.
 4. Yarışmak için parkur açıklandığında, yarışmacı robota herhangi bir bilgi aktaramaz. Ancak yarışmacının robot üzerindeki anahtarların pozisyonu değiştirmeye izni vardır (anahtarlar ile algoritma değiştirmek gibi). Parkur içerisindeyken bilgi aktarımı yasaktır, bunlar algoritma değiştirmek adı altında kabul edilmeyecektir.
 5. Robotlar sırasıyla yarışırlar.
 6. Her robot yarışmaya, yarışma günü belirlenecek olan yerden başlar. Robotların parkuru dolaşarak, parkura yerleştirilen ve yanmakta olan mumları söndürmesi ve tekrar başlangıç bölgesine dönmesi beklenmektedir. Yarışmacı robotun, parkur içerisindeki en az bir mumu söndürdükten sonra başlangıç noktasına döndüğü her deneme geçerli bir deneme olarak kabul edilecektir. Bu geçerli denemeler için söndürülen mumlar, ceza hareketleri ve geçen deneme süresi hakemler tarafından not edilecektir. Ceza puanlamasını/sürelerini yarışma kurallarının D.14. maddesinde yer almaktadır.
 7. Bir robotun değerlendirilmesinde önce geçerli denemeleri, daha sonra tamamlanmamış denemeleri göz önüne alınacaktır. Yani geçerli denemesi bulunan robotun sıralaması, geçerli denemesi bulunmayan robotun sıralamasının üstünde olacaktır. Ayrıca her deneme bitişinde, yeni bir deneme için aynı mumlar tekrar yakılacaktır ve robot, başlangıç noktasını tekrar terk ettiği anda yeni deneme başlamış sayılır.
 8. Bir denemenin ortasında robota müdahale edilmesi, yani başlangıç noktasına gelmeden yapılan müdahaleler, bu müdahale yapıldıktan sonraki denemesi için bir ceza puanı eklenecektir. Bu ceza puanı kategori kurallarının D.14. maddesinde yer almaktadır.
 9. Her robotun yarışmak için toplamda 5 dakika süresi bulunmaktadır ve bu süre bir süreölçer ile tutulacaktır. Her robotun toplam süresi robotun parkurdaki ilk hareketi ile başlayacaktır. Yarıştığı süreçte bu süreölçer hiç durdurulmayacaktır. Yapılan her türlü müdahale ve düzenleme de bu süreye dahildir. Bu süre bittikten sonra gerçekleştirilen her türlü söndürme, hareket geçersiz sayılacaktır ve robotun yarışmasının bittiği ilan edilecektir.
  NOT: Toplam süre olan 5 dakika denemeler arasında da çalışmaya devam edecektir. Bu süre robotun parkur içerisindeki eylemi devam ederken biterse robotun denemesi bitmiş sayılır ve robot bu süre bitmeden başlangıç noktasına tekrar ulaşamaz ise robotun bulunduğu nokta değerlendirme noktası olarak kabul edilecektir. Eğer hiçbir robot 5 dakika süresi içinde parkuru tamamlayamazsa sıralama hakemler tarafından belirlenecektir. Bu sıralamayı yaparken bitiremeyen robotların söndürdüğü mumlar, geçtiği birim kareler, ceza puanları göz önüne alınacaktır, ancak kriterler bunlarla sınırlı değildir. Hakemlerin kararlaştırdığı diğer kriterlerde bulunabilir. Unutmayın, ne şekilde olursa olsun karar veren hakemler tamamlamayan robotlara sıralama vermeyebilir, hiçbir kazanan açıklamayabilir (birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecesi) ya da üçten az robota derece verebilirler.
 10. Robotların söndürme sistemlerini, mumları bulduğu zaman söndürmeleri beklenmektedir, mumun olmadığı yerlerde çalıştırılmaması istenilmektedir. Ayrıca robotlar, oda içerisinde bulunan mumları, oda sınırları içerisinde söndürmelidirler. Aksi durumlarda robotun denemesine ceza puanlaması uygulanır.
 11. Yarışmada kullanılan mumlar standart kandil mumdur. Mumların uzunlukları (yanan kısmın yerden uzaklığı) 7 cm ile 14 cm aralığında değişken olabilir.
 12. Yarışma esnasında devrilen mumlar için ceza puanlaması uygulanacaktır. Mumlar, devrildikten sonra söndürülse dahi puan alınamaz. Yanmakta olan mumların devrilmesi için uygulanan ceza süresi diğerlerine göre daha fazla olacaktır.
 13. Yarışma esnasında yarışmacı ekipler robotlarına hakemlerin uygun görmeleri durumunda robotlarının yönlerini düzeltmek amacıyla, konumunu değiştirmeden, 3 defaya mahsus olmak şartıyla müdahale de bulunabilirler ve bu hakkı her kullanışlarında kategori kurallarının D.14.g. maddesine göre değerlendirilir.
 14. Yarışma sırasında robotların yaptığı hareketler değerlendirilecektir ve yaptığı hatalar sonucunda ceza puanları robotların deneme sonuçlarına eklenecektir. Uygulanacak bu puanlama koşulları, ceza koşulları ve bu koşullarla birlikte ceza puanlaması aşağıdaki şekildedir:
  1. Deneme bitmeden müdahale söz konusu olunca, robotun bir sonraki denemesine eklenecek ceza puanı +10 saniye,
  2. Mum olmayan odada, söndürme sisteminin gereksiz çalışması için +10 saniye,
  3. Koridorda söndürme sisteminin gereksiz çalışması için +15 saniye,
  4. Yanmakta olan mumun devrilmesi için +30 saniye,
  5. Duvarlara dokunma cezası +10 saniye,
  6. Söndürülmeyen mum sayısı için mum başına +20 saniye,
  7. Yangın söndürme işleminde yön bulma sorunu yaşayan robot için kategori hakemleri, uygun gördüğü takdirde verilen her müdahale hakkı başına +10 saniye ceza puanı uygulaması yapılır.
 15. Yarışma sonucundaki sıralama için robotların geçerli denemelerine ceza puanları ve ödüller eklenerek hesaplanır. Bu hesaplama sonucunda elde edilen denemelerin en iyisi robotun "resmi denemesi" olarak belirlenir. Resmi deneme süresi en kısa olan robot, yani en iyi resmi denemeye sahip robot, birinci, en iyi ikinci resmi denemeye sahip robot ikinci ve en iyi üçüncü resmi denemeye sahip robot ise üçüncü olarak belirlenir. Bu sıralama belirlenirken kategori kurallarının D.8. maddesindeki not geçerli olacaktır, lütfen bunu unutmayınız.
 16. Tüm katılımcılar yukarıda belirtilen tüm kurallara ve yayınlanan "Yarışma Genel Kuralları"na uymak zorundadırlar. Aksi yaşanan durumlarda yarışmadan men edilme durumu söz konusudur.

Ek 1: Örnek Parkur

Aşağıda resimlerde gösterilen parkur örnek bir parkurdur, kesinlikle gerçek parkuru yansıtmamaktadır, yarışma günündekiyle bir ilişkisi yoktur.


Güncel (Geçerli) Revizyon: 2018-03-21-v1


(21 Mart 2018) Revizyon 2018-03-21-v1:

 • C.8. maddesindeki "Parkur içerisinde söndürülmesi beklenen, rastgele yerleştirilmiş mumlar bulunmaktadır ve yarışmacılar en az bir mum söndürmek zorundadırlar." ifadesi "Parkur içerisinde söndürülmesi beklenen, rastgele yerleştirilmiş mumlar bulunmaktadır." olarak değiştirilmiştir.
 • D.6. maddesindeki "Başlangıç noktasına döndüğü her deneme yarışmacı robotun geçerli bir deneme olarak kabul edilecektir." ifadesi "Yarışmacı robotun, parkur içerisindeki en az bir mumu söndürdükten sonra başlangıç noktasına döndüğü her denemesi geçerli bir deneme olarak kabul edilecektir." olarak değiştirilmiştir.

(7 Mart 2018) Revizyon 2018-03-07-v1:

 • D.11. maddesindeki "Mumların uzunlukları (yanan kısmın yerden uzaklığı) 10 cm ile 15 cm aralığında değişken olabilir." ifadesi "Mumların uzunlukları (yanan kısmın yerden uzaklığı) 7 cm ile 14 cm aralığında değişken olabilir." olarak değiştirilmiştir.

(28 Şubat 2018) Revizyon 2018-02-28-v1:

 • Yıldız Robocon '18 için yayınlanmış sürüm.