5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Gereği Yasal Uyarı;

Bu internet sitesini ziyaret etmek ve kullanmak aşağıda yazılı tüm koşulların kabul edildiği anlamına gelir.

Yıldız (Robotics Contest) Robocon etkinliği Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenmektedir. Yıldız Robocon etkinliğinin ve etkinlik resmî internet sitesi www.yildizrobocon.org'un tüm hakları saklıdır.

İnternet sitesinde yer alan fotoğraf, resim, çizim, kural, duyuru, yarışma sonucu gibi her türlü içeriğin telif hakları www.yildizrobocon.org ve Yıldız Robocon etkinliği düzenleyicisi Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü'ne aittir. www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan tüm yazılı, görsel materyallerin telif hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından korunmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü Yönetim Kurulu'ndan yazılı izin alınmadan www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan hiçbir yazılı, görsel materyalin kaynak gösterilerek dahi tamamı veya bir kısmı kopyalanamaz, başka ortamda paylaşılamaz, yayınlanamaz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü bu kuralların ihlalinden doğacak haklarını yasal yollardan arama hakkını saklı tutar.

A) Yarışmanın Amacı

Bu kategoride yarışmacılar veya yarışmacı grupları, kendi tasarlayıp inşa ettikleri robotlarını yarışma sırasında sergileyip jüri üyeleri tarafından çeşitli kategorilerde değerlendirilerek, puanlama sonucunda en yüksek puanı elde etmeye çalışırlar.

B) Robot Hakkındaki Kurallar

 1. Robotlar hakkında herhangi bir sınırlandırma yoktur. Ancak çevresine tehlike arz edebilecek donanıma veya yapıya sahip robotların, robot raporlarında bu durumları belirtmesi gereklidir.

C) Yarışma Alanı Hakkındaki Kurallar

 1. Yarışma tarafımızca sağlanan, her katılımcı robot için ayrı sergileme masası içeren bir alanda gerçekleşir. Elektrik ihtiyacı ve benzeri konularda gerekli destek yarışmacılarımıza sağlanacaktır.
 2. Yarışmacılar, robotlarını çalıştırmaları gerektiği zaman kurallara uygun hareket etmelidir. Yarışmacıların "Yıldız Robocon Güvenlik Standartları"na tekrar göz atmalarını tavsiye ederiz.

D) Yarışma Hakkındaki Kurallar

 1. Yarışmanın odak noktası robotun teknik özellikleri, mevcut teknolojilerin ve üretim tekniklerinin kullanımının değerlendirilmesi, aynı zamanda robotun işlevsel olması ve ortaya koyduğu probleme getirdiği çözümün incelenmesidir. Bununla birlikte yarışmacının teknik anlamda konuya hakimliği ve sunum performansının yeterli olması beklenmektedir.
 2. Yarışmacılar, yarışma tarihinden önce yarışma ekibine, ön değerlendirmelerini yapabilmeleri için robotlarının detaylı raporlarını içeren bir postayı info@yildizrobocon.org e-posta adresine gönderirler. Bu raporlarda robotun temel bilgileri, amacı, kullanılan malzemeleri, üretim süreci ve sonuçlarının mutlakabulunması gerekmektedir.
 3. Detaylı rapor için son gönderim tarihi 8 Mart 2020 (saat 23.59) olarak belirlenmiştir. Bu tarihten sonra gönderilen raporlara sahip robotlar, raporları gönderilmemiş olarak sayılıp yarışmaya dahil edilmezler. Bu konuda yapılan itirazlar kabul edilmeyecektir.
 4. Raporlar incelendikten sonra, ön değerlendirme sonuçlarına göre, yarışmacılara kabul veya ret postaları 15 Mart 2020 (saat 23.59tarihinden önce eposta adreslerine gönderilecektir. Gönderilen raporlarda ön değerlendirmede göz önüne alınan kriterlerden biridir. Ayrıca ön değerlendirme sonuçları, aynı anda, web sitesi üzerinden açıklanabilir.
 5. Ön değerlendirmeyi geçemeyen robotlar yarışmaya dahil edilmeyecektir.
 6. Sergilenmekte olan robotların değerlendirmesini yarışma alanında gezecek olan jürilerimiz gerçekleştirilecektir.
 7. Değerlendirme 50 puan üzerinden olup, Ek 1'de belirtilen YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından belirlenmiş olan kriterler doğrultusunda puanlanacaktır. 50 puan üzerinden en yüksek puan almış olan ilk üç robot açıklanacaktır.
 8. Robotlar sergilenirken tüm sorumluluk yarışmacıya aittir. Sergilenirken robotlara gelebilecek maddi zararlarda YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü sorumluluk kabul etmez.
 9. Tüm katılımcılar yukarıda belirtilen tüm kurallara ve yayınlanan "Yarışma Genel Kuralları’na uymak zorundadırlar. Aksi yaşanan durumlarda yarışmadan men edilme durumu söz konusudur.

Ek 1: Değerlendirme Tablosu

Değerlendirme Kriteri Puanlama
Toplam 50 Puan
Teknik Yetkinlik
* Günümüz teknolojilerini kullanma(5p)
* Malzemelerin doğru kullanılması(5p)
10 Puan
Özgünlük
* Yaratıcılık(10p)
10 Puan
Probleme Çözüm Derecesi
* Problemi doğru çözebilmesi(6p)
* Hızlı bir şekilde çözebilmesi(4p)
10 Puan
Sunum Performansı
* Sunum tarzı görsellik (6p)
* Sunum yapanın tekniği(4p)
10 Puan
Tasarım (Maliyet, Performans)
* Maliyet(4p)
* Dayanıklılık(3p)
* Performans (3p)
10 Puan

Güncel (Geçerli) Revizyon: 2020-01-08-v1

 • Yıldız Robocon '20 için yayımlanmış sürüm.