A) Yarışmanın Amacı

Yarışmanın amacı verilen görevleri en doğru şekilde yerine getirmektir. Bu görevler, bir orman yangını esnasında yapılacaktır. Yardıma muhtaç canlıları kurtarmak için duvar takip etme, görüntü işleme, butona basma, yangın söndürme, moloz taşıma gibi görevler, “en doğru şekilde” ve “en kısa” sürede yerine getirilmelidir.

 

B) Yarışma Hakkında

Yarışmadan 30 dakika önce otonom robotlar toplanıp hakem kontrolü altına alınacaktır.

Yarışma boyunca yerine getirilen görevler zorluklarına göre puanlandırılacaktır.

Yarışma sonunda sıralama, puanlar temel alınarak yapılacaktır.

Puanlar arasında eşitlik söz konusu olduğunda daha kısa sürede tamamlayan ekip avantajlı durumda olacaktır.

Her ekibin görevleri yerine getirmesi için toplamda 15 dakika süresi bulunmaktadır. Bu süre “parkur” kısmında detaylı şekilde bahsedilecek olan butona bastığı kısım ve robotun etabı terk etmesi dışında durdurulmayacaktır.

Yarışmamızın parkuru üç bölgeden oluşmaktadır.

Yarışma süresince verilen görevleri “istenilen şekilde” yerine getirmek başarılı sayılmak için öncelikli ölçüt olacaktır çünkü yarışma sonunda yapılacak sıralama öncelikle kazanılan puanlar temel alınarak yapılacaktır. Yine yarışma boyunca duvarlara ve engellere çarpmak, verilen görevleri “istenilen şekilde” yerine getirmemek, piste zarar vermek gibi davranışlar yarışan ekibin hanesine eksi puan olarak yazılacaktır.

Yarışmacı ekibin süreyi nasıl kullandığı ise yukarıda belirtilen şekilde kazanacağı ekstra puanları etkileyecektir. Puanlarda eşitlik olması gibi durumlarda başarı ölçütü olarak da kullanılabilir.

 

C) Robotlar Hakkında

Bu kategoriye her ekip iki robotla katılmak zorundadır. Robotlardan büyük olanı son etaptaki görevleri yerine getirmekle görevlidir. Küçük olan robot ise ilk iki etabı tamamlayıp butona basmakla görevlidir.

Robotlardan büyük olanı uzaktan kumanda ile kontrol edilmelidir, Küçük olan ise otonom olmalıdır.

Otonom olması gereken robotun herhangi bir şekilde uzaktan kontrol edildiği tespit edilirse ekip anında diskalifiye edilecektir.

Otonom robotun büyüklüğü en fazla 15*15 cm olmalıdır. Robotun yüksekliği ise yerden en fazla 20 cm olabilir. Pist bu esaslara göre tasarlanacaktır. İkinci etapta bir birim kare 24x24 şeklinde olacaktır.

Büyük robot ise en fazla 30*30 cm olmalıdır. Yükseklik konusunda ise herhangi bir kısıtlama yoktur. Yüksekliğin az olması görevleri yerine getirmek için size kolaylık sağlayacağını unutmayınız. Pist bu esaslara göre tasarlanacaktır.

Taşıma, basma vb. görevleri yerine getirebilmek için kullanılacak mekanizmanın, eğer bir robot kol olacaksa en açık halindeki uzunluğu en fazla 25 cm olmalıdır. Robot kol dışında herhangi bir mekanizma kullanılacaksa bu mekanizma robotun üst kısmında ise üst yüzeye yapışık, yarıçapı 25 cm olan bir yarım küre içerisine sığmalıdır. Herhangi başka bir yüzeye takılmış ise 30*30 cm’lik boyutları aşmamalıdır.

Robotların verilen değerlere uygun inşa edilmesi tamamen yarışmacı ekibin sorumluluğundadır ve bu kurallara uyulmaması durumunda, yarışmacı robotların piste uygun olmayacağı kararına varılıp yarışmacı ekip ve robotları yarışmadan diskalifiye edilir. Ayrıca yarışmacılar yarışma alanının dışarıda bulunduğunu unutmamalılar. Robotlarını buna göre tasarlamaları gerekmektedir. Bu yöndeki itirazlar kabul edilmeyecektir.

Boyutlar için verilen değerlere tekerlekler, paletler vs. dahildir.

 

D) Uzaktan Kumanda Sistemleri

Robotlar bluetooth kullanılarak kontrol edilebilirler.

Uzaktan kumanda kullanan ekiplerin kullandıkları kumandaların frekansları 433 MHz' den yüksek olmak zorundadır. 433 MHz bandında olması durumunda en az 8 bitlik şifreleme zorunludur. Frekanslar yarışma öncesinde kategori hakemlerine belirtilmelidir.

4 GHz frekansa sahip kumanda kullanan yarışmacılar bunu belirtmeli ve söz konusu yarışmacı ekiplerin görüştürülüp gerekli protokol ayarlamalarını yapmalarını gerekmektedir.

 

E) Parkur Hakkında

Parkur, sırasıyla 1x2 m2 , 2x2 m2 , 3x2 metrekarelik 3 etaptan oluşmaktadır. 3.etapta sağ alt köşede 3x2 metrekarelik alana ek olarak birleşik şekilde 1x0,5 metrekarelik bir güvenli bölge bulunmaktadır. 2. etap 25 birimden oluşmaktadır.  1. ve 2. etap sırasıyla duvar takip etme ve görüntü işleme kullanarak beyaz duvarlar üzerindeki siyah ok işaretlerine göre yön değiştirme ve üçüncü etaba geçmek için butona basma gibi görevleri içermektedir. Bu görevler otonom robot tarafından yerine getirilmelidir. Örnek pistte gösterilen labirent fikir vermesi açısından yapılmıştır. Gerçek ölçü ve bulmacayı içermez.

Ok işaretleri için siyah karton kullanılacaktır. Kartonlar duvarın tam ortasında olacak şekilde konumlandırılacaktır.

Butona basıldığı anda bir siren sesi duyulacak ve 15 dakikalık süre 20 sn boyunca durdurulacaktır. Bu süre içerisinde yarışan ekipten bir kişi küçük robotu alıp 3. etapta yarışmak üzere pist üzerinde işaretlenen yere koymalıdır. Siren sesi duyulmadan önce otonom olan robota müdahale etmek kesinlikle yasaktır. Aynı şekilde siren sesi kesilmeden önce manuel olarak hareket edecek olan robotun harekete geçmesi de yasaktır.

Siren sesinin kesilmesiyle birlikte durdurulan süre akmaya devam edecek ve robot 3. etapta kendisine verilen görevleri yerine getirmek üzere harekete geçebilecektir. Üçüncü etapta uzaktan kumanda ile kontrol edilecek olan robotu kullanan yarışmacı, pisti yalnızca robotunun üzerinde bulunan kamera aracılığıyla görebilecektir. Robotu kullanan yarışmacıya, pist hakkında ekip arkadaşları tarafından bilgi geldiği anlaşılırsa yarışmacı ekip yarışmadan diskalifiye edilecektir.

3. etabın zemini toprakla kaplı olacaktır. Zeminde dal parçası, taş vb. engellerin bulunacağını unutmayınız.

 

F) Görevler

Acil durum sirenini çalmak: Bu görevin amacı herkesi acil durumdan haberdar etmektir. 2. Etabın çıkışında bulunan buton otonom robot tarafından aktive edilmesi gerekmektedir.

Yangına karşı mücadele:
i) Söndürme tüpleri bırakılan alandan alınıp, yangının çıktığı alana tek tek taşınmalıdır.

ii) Söndürme tüpleri yangın prizmalarını kapatacak şekilde üstlerine konulmalıdır.

iii) Söndürme tüplerinin taşınma esnasında düşürülmesi durumunda 5 puan ceza uygulanır.

iv) Robotun herhangi bir parçası yangın prizmasına değer ise 5 puan ceza uygulanır.

v) Her bir yangını söndürmek yarışmacı ekibe 40 puan kazandırır. Yangın etabının tamamen tamamlanması durumunda ekstra 40 puan kazanılır. Bu görevden toplamda en fazla 200 puan kazanılabilir.

vi) Toplamda dört adet yangın prizması ve dört adet yangın söndürme tüpü bulunmaktadır. Söndürme tüpleri içi boş silindirler şeklinde tasarlanmış olup, yangın prizmaları da temsilidir. Uzaktan kumanda ile kontrol edilen robottaki mekanizma bu silindirleri alıp prizmaların üzerine yerleştirmelidir.

vii) Başlangıç pozisyonunda dik duran yangın tüplerinin devrilmesi durumunda düşürülmüş sayılır ve 5 puan ceza uygulanır.

Yardıma muhtaç canlıları kurtarmak: Tehlikede bulunan kişilerin güvenli bir şekilde kurtarılması gerekir.

i) Canlılar güvenli bölgeye taşınmalıdır.

ii) Güvenli bölge 3. etapta sağ tarafta bulunmaktadır.

iii) Kazazedenin, kurtarıldı olarak sayılması için %100’ünün güvenli bölge içerisinde olması gerekmektedir.

iv) Canlıların taşınma esnasında düşürülmesi durumunda 10 puan ceza uygulanır, düşen kazazedenin tekrardan güvenli alana taşınması puan kazandırmaz ve robotun diğer canlıları kurtarmaya devam etmesi beklenir.

v)Salın üstündeki canlının suya temas etmesi durumunda 10 puan ceza uygulanır.

vi) Her bir canlı 50 puan kazandırır. Kurtarma etabının tamamen tamamlanması durumunda ekstra 50 puan kazanılır. Bu görevden toplamda en fazla 200 puan kazanılabilir.

vii) Bu etapta üç canlı bulunmaktadır. Canlılardan biri gölün ortasında salın üstünde, biri ağaç altında mahsur, diğeri ise ağaç üstünde bulunmaktadır.

viii) Canlıların boyutları 6 cm çapında bir silindire girecek şekilde küçültülmüş model şeklinde olacaktır.

G) Puanlama

  1. Etap Puanlaması:

Robotun bu etabı tamamlaması için 120 saniye süresi vardır ve bu etap toplamda 200 puandan oluşmaktadır.

120 saniyeden az sürede etabı başarıyla tamamlayan ekip ise süresi kadar (saniye cinsinden) puan alacaktır

Robotun parkuru izlerken oluşabilecek sorunlarda (duvara çarpma, yoldan çıkma vs.) her bir hata için -1 puan ceza uygulaması yapılacaktır.

  1. Etap Puanlaması:

Robotun bu etabı tamamlaması için 180 saniye süresi vardır ve bu etap toplamda 300 puandır.

180 saniyeden az sürede etabı başarıyla tamamlayan ekip ise kalan süresi kadar (saniye cinsinden) ekstra puan alacaktır.

Bu etapta robot duvardaki yön oklarını takip ederek parkur sonundaki acil durum butonuna basmalıdır.

Robotun parkuru izlerken duvara çarpması durumunda her çarpma için -1 puan ceza uygulanacaktır

Robotun pisti terk edip 1. etaba geri dönmesi durumunda -25 puan ceza uygulanır. Bu durumda süre durdurulup 2.etabın başlangıç pozisyonuna yerleştirilir.

Robot siyah alana girdiği anda butona basmak için tanınmış olan 20 saniyelik süresi başlar. Bu andan itibaren robotun hareketleri cezalandırılmaz. Bu süre içerisinde başarılı şekilde butona basamayan robotlar butona basamamış sayılır. Geçen 20 saniye ceza puanı olarak uygulanır.

Robotun parkur sonunda acil durum butonuna basması durumunda yarışmacı ekip 50 puan kazanır.

  1. Etap Puanlaması:

Bu etapta robotun parkuru tamamlaması için 10 dakikası vardır.

Parkur içerisinde çeşitli görevler bulunmakta ve yarışmacı ekip herhangi bir görevden başlama şansına sahiptir.

3. etaptaki görevler ve puanlamaları görevler kısmında detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 

Yangın Modeli  (5 cm çapında konik cisim)

 

,

Temsili Canlı Modeli (5cm çapında silindir)

 

 

Yangın Tüpü Modeli (5 cm yükseliğinde 5 cm çapında silindir)

 

 

Yön oku