5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Gereği Yasal Uyarı;

Bu internet sitesini ziyaret etmek ve kullanmak aşağıda yazılı tüm koşulların kabul edildiği anlamına gelir.

Yıldız (Robotics Contest) Robocon etkinliği Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü tarafından düzenlenmektedir. Yıldız Robocon etkinliğinin ve etkinlik resmî internet sitesi www.yildizrobocon.org'un tüm hakları saklıdır.

İnternet sitesinde yer alan fotoğraf, resim, çizim, kural, duyuru, yarışma sonucu gibi her türlü içeriğin telif hakları www.yildizrobocon.org ve Yıldız Robocon etkinliği düzenleyicisi Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü'ne aittir. www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan tüm yazılı, görsel materyallerin telif hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu tarafından korunmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü Yönetim Kurulu'ndan yazılı izin alınmadan www.yildizrobocon.org internet sitesinde yer alan hiçbir yazılı, görsel materyalin kaynak gösterilerek dahi tamamı veya bir kısmı kopyalanamaz, başka ortamda paylaşılamaz, yayınlanamaz.

Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü bu kuralların ihlalinden doğacak haklarını yasal yollardan arama hakkını saklı tutar.

Yıldız Robocon, yarışmacılarımızın daha güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamına sahip olması, yarışmanın akıcılığının sağlanması ve keyifli bir vakit geçirebilmeniz amacıyla aşağıda yazan genel kurallara ve güvenlik standartlarına sahiptir. Bu kurallar tüm kategorileri kapsamaktadır ve uyulması konusunda hassasiyet gösterilmesi önemle rica olunur.

A) Genel Kurallar

 1. Herhangi bir katılım zorunluluğu olmaksızın tüm yarışmacılar arzu ettikleri her kategoride katılım gösterebilirler.
 2. Ön kayıtlar internet sitesi üzerinden olacaktır. Ön kayıt yapmayanlar, yarışmaya hiçbir şekilde dahil olamazlar.
 3. Karşılaşma sonucuna yapılan itirazlar sadece kriz masasına yapılabilir. Yapılan itirazlar sadece kriz masası tarafından değerlendirilecektir.
 4. Kriz masasına itirazlar yazılı olarak kabul edilecektir.
 5. Hakemlere yapılan itirazlar hiçbir şekilde dikkate alınmayacaktır. Hakeme yapılan itirazlar karşısında hakemler, ceza verme ya da diskalifiye etme hakkına sahiptir.
 6. Katılımcılar kişisel  eşyalarının güvenliğinden kendileri sorumludurlar.
 7. Yarışmacılar etkinlik süresince etkinlik sorumlularının yaptığı uyarılara uymak zorundadırlar.
 8. Pistlere ve diğer robotlara kasıtlı olarak zarar veren yarışmacılar diskalifiye edilecektir.
 9. Genel yarışma düzenini bozan ve yarışma programını aksatan katılımcılar  diskalifiye edilir.
 10. Robotunu yarıştıracak yarışmacı kimilik kartını ve robotun etiketini hakeme ibraz etmek zorundadır.
 11. Katılımcı ekipler kendi aralarında görüşme yapmak için telsiz kullanabilirler; ancak kullanılacak olan frekansların YTÜROK tarafından belirlenmesi gerekmektedir.
 12. Katılımcı masalarına elektrik desteği sağlanacaktır.
 13. Yarışmacıların yarışmacı oldukları kategorilerin YTÜROK tarafından belirlenmiş olan kurallarına uymaları zorunludur.
 14. YTÜROK kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

B) Güvenlik Standartları

 1. Yarışmacılarımızın kendilerine ayrılmış olan alanlarında, yarışma öncesi yapacakları tüm çalışmalar esnasında yanlarında kullanmak üzere koruyucu gözlük, önlük ve eldiven bulundurmaları gerekmektedir.
 2. Tüm yarışmacılarımızın ve ziyaretçilerimizin yarışma ile ilgili yapılan duyuruları yarışma boyunca dikkate almalıdır.
 3. Yarışma alanında yarışmacılarımızın robotları üzerinde yapacakları her türlü çalışmayı, diğer yarışmacılarımızın alanını işgal etmeyecek ve herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmayacak şekilde gerçekleştirmelidirler.
 4. Yarışma alanında YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü Yıldız Robocon ekibi tarafından, yarışmacılarımızın veya ekibimizin yaşayabileceği olumsuzluklara karşı alınmış ilk yardım ekipmanlarına ek olarak, yanlarında erken müdahale için çeşitli ilk yardım malzemelerini bulundurmaları gerekmektedir.
 5. Yarışma alanında kullanılmak istenen Taşlama, elektrikli testere vb ekipmanların kullanılmadan önce, fuaye alanında görevlendirilmiş görevlilerimizin önceden bilgilendirilmiş olmaları gerekmektedir.
 6. Yarışma alanında, acil bir durum söz konusu olduğu takdirde, YTU Robotik ve Otomasyon Kulübü Yıldız Robocon ekibinin bilgilendirilmesi gerekmektedir.
 7. Yarışma alanında hareket ederken sakin olunmalıdır. Acele edilmemelidir.
 8. Yıldız Savaşları Arenası’na giriş-çıkışlar Yıldız Savaşları hakemleri tarafından kontrol edilmektedir. Arena içerisine hakemlerin komutu ile robotlar bırakılır ve hakemlerin komutu ile robotlar arenadan alınır.
 9. Yıldız Savaşları Arenası’ nın bulunmuş olduğu Ana Kongre Salonu’na ait sahneye giriş çıkışlar salon görevlilerinin kontrolü altındadır. Herhangi bir ihtiyaç söz konusu olduğunda görevliler bilgilendirilmelidir. Kesici , delici vb aletlerin taşınması sırasında acele edilmemelidir.
 10. Yukarıda belirtilen kurallara uyulmaması durumunda, yarışmacılarımızın karşılaşabileceği her türlü olumsuzluktan YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü sorumlu değildir.

Son olarak 6 Aralık 2016 tarihinde güncellenmiştir.