Ülkemizdeki robot yarışmalarında bir ilki gerçekleştiren, bu alana merakı olan herkesin takip ettiği görkemli robot savaşlarını ülkemize kazandırarak alanında fark yaratan Yıldız Savaşları ’14, Mart 2014’te büyük bir heyecan ve azimle çalışan YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenmeye başlandı.

İkincisi Mart 2015’te gerçekleşen organizasyon, 2015 yılının ilk çeyreğinde düzenlenen WIN EURASIA Metalworking ve WIN EURASIA Automation fuarlarında “Yıldız Savaşları Arenası” ile birlikte bir tanıtım gerçekleştirdi. Organizasyon bu katılım ile sektörde de dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Yıldız Savaşları bu yıl da “Yıldız Savaşları Özel Kategorisi”, “Çizgi İzleyen”, “Mini Sumo”, “Sumo” ve “Serbest Kategori” ile birlikte yarışmacılarla buluştu.

Organizasyon, yenilikçi çizgisini bozmadan üçüncü kez, Nisan 2016’da tam yedi kategorisi ile yüzlerce robotu ve binlerce katılımcıyı, bünyesine “Yangın Söndüren”, “Robocross” ve “Labirent Çözen” kategorilerini de alarak ağırladı.

YILDIZ ROBOCON!

Yıldız Robocon, ortaöğrenim ve yükseköğrenim bünyesinde bulunan öğrenciler ile endüstriyel firma yetkilileri ve akademisyenleri bir araya getiren kapsamlı bir organizasyondur. Organizasyondaki amacımız:

  • Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’de ve dünya standartlarındaki değerini korumak ve yükseltmek,
  • Ülkemizde robotik biliminin nerede olduğunu görmek ve bir adım ileriye taşımak,
  • Orta ve yükseköğrenim gören öğrencilerin robotik bilimine olan ilgilerini arttırmak,
  • Endüstriyel firma yetkilileri ile öğrencileri aynı platformda buluşturmaktır.

Yenilen ismiyle 24-25 Mart 2018 tarihlerinde beşincisi düzenlenen Yıldız Robocon, geçtiğimiz yıllarda kazandığı tecrübeleriyle kaldığı yerden devam ederek binlerce robotseveri ağırladı.

Bu kez, 23-24 Mart 2019 tarihlerinde altıncısı düzenlenecek olan Yıldız Robocon, geliştirilen kuralları ve yenilenen pistleri ile yarışmacılarımızın ve misafirlerimizin karşısına çıkıyor. Beş yıl boyunca her sene üstüne koyarak ilerleyen yarışmamıza gelerek bu heyecana siz de eşlik edin.

Siz değerli katılımcılarımızla organize ettiğimiz bu heyecana YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi’nde ortak olacağız. Ayrıntılı bilgi, güncelleme ve kurallar için Yıldız Roboconu web sitesinden ve Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya sayfalarından takip edebilirsiniz.