Yıldız Teknik Üniversitesi Robotik ve Otomasyon Kulübü olarak 24-25 Mart tarihlerinde 5.sini düzenleyeceğimiz robot yarışması Yıldız Robocon’18 e sayılı günler kaldı. Bu heyecanlı organizasyonu gelin yakından tanıyalım :)


Yarışmamız ilk olarak Mart 2014’te büyük bir azimle çalışan YTÜ Robotik ve Otomasyon Kulübü öğrencileri tarafından düzenlenmeye başlandı. İlk ismi Yıldız Savaşları olan organizasyonumuz daha sonra Yıldız Robocon(Yıldız Robotics Contest) ismiyle bir yeniliğe imza attı. Yıldız Savaşları ise en gözde kategorimizin ismi oldu.

Yıldız Rbocon’un amacı;

  • Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Türkiye’de ve dünya standartlarındaki değerini korumak ve yükseltmek.
  • Ülkemizde robotik bilimini bir adım ileriye taşımak.
  • Her yaştan insanın robotik bilimine olan ilgisini arttırmaktır.

Ülkemizde ilk ve tek düzenleyicisi olduğumuz Yıldız Savaşları; özel olarak üretilmiş arenada, uzaktan kumandalı robotların birbirleriyle kıyasıya mücadele ederek, birbirlerini etkisiz hale getirmeye çalıştığı bir kategoridir. Yıldız Savaşları; testere, çekiç, alev püskürtme gibi birbirinden farklı saldırı yeteneklerine sahip robotların nakavt mücadelesinin yanı sıra görsel şölene ve büyük bir heyecana ev sahipliği yapar.

Çizgi izleyen, mini sumo, yangın söndüren, labirent çözen, arazi, serbest kategori ve Yıldız Savaşları olmak üzere tam 7 kategorimiz vardır.

Robocross(Arazi) kategorimizin pisti, kampüsümüzün sağladığı doğal şartlar sayesinde diğer robot yarışmalarından farklıdır.

Yarışmamız, elverişli organizasyon sahasına sahip olan Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezinde yapılır. Burası geniş bir fuaye alanına ve Yıldız Savaşları kategorisinin gerçekleştiği 1100 kişilik oturma kapasitesi olan büyük bir salona sahiptir.

Yıldız Robocon, Türkiye’nin dört bir yanından gördüğü yoğun ilgi sayesinde geniş katılımcı profiline sahiptir, her yaş aralığına ve robotiğe ilgisi olan herkese hitap etmektedir. 

Sizlere keyif alacağınız ve adil bir yarışma ortamı sağlamak amacıyla ekibimiz, çeşitli toplantılar gerçekleştirir. Bu toplantılarda hakemlerimiz çeşitli eğitimlerden geçer.

Yıldız Robocon, ortalama 3000’i aşkın izleyiciye ve 500 yarışmacı robota ev sahipliği yapar.
Yarışmamız ücretsizdir, izleyicilerin girişte problem yaşamaması adına yarışmaya az bir zaman kala sosyal medya hesaplarımızda ve web sitemizde yayınlanan ziyaretçi formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi, güncelleme ve kurallar için Yıldız Robocon‘u web sitesinden ve Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sayfalarından takip edebilirsiniz!!!